Finská mimina spí v kartonových krabicích

Na severu Evropy, ve Finsku, dostávají těhotné ženy od státu papírovou krabici. Není to ale žádná obyčejná krabice. Plní funkci jakéhosi startovacího balíčku pro matky a jejich děti, jejíž obsahem je oblečení, pokrývky, hračky. Navíc mohou tyto krabice sloužit i jako postýlka. I to přispělo k tomu, že ve Finsku je jedna z nejnižších úmrtností kojenců na světě.

Papírová krabice pro novorozeňata je tradicí v této severské zemi už od 30. let minulého století.  Tento balíček dostávají všechny těhotné ženy bez rozdílu. Jsou v něm dupačky, fusak, oblečení na ven, pleny, věci n koupání dítěte, lůžkoviny a malá matrace. Právě tato matrace dělá z krabice první postýlku dítěte.

V současné době si mohou finské matky vybrat mezi krabicemi a hotovostí ve výši 140 eur (cca 3600 Kč). Krabici si ale zvolí cca 95% nastávajících matek, protože její cena je podstatně vyšší. Nejdříve byla krabice dárkem pro rodiny s nízkými příjmy, od roku 1949 je ale dostupná pro všechny, bez ohledu na jejich finanční situaci.

Podmínkou pro získání krabice je návštěva lékaře před čtvrtým měsícem těhotenství. Díky tomu jsou těhotné ženy přivedeny k rukám lékařů, čímž se rapidně zlepšil poměr úmrtnosti kojenců v této zemi. Ve 30. letech, kdy bylo Finsko chudou zemí, byla kojenecká úmrtnost 65 mrtvých na 1000 narozených dětí. Díky krabicím se ale tato situace velice rychle zlepšila.

Kromě krabic k tomu také pomohla prenatální péče pro ženy ve 40. letech, v 60. letech navíc systém celostátního zdravotního pojištění.  Pro některé rodiny ve Finsku by ale obsah krabice byl těžko cenově dostupný i v dnešní době.

Postupem času se obsah krabic měnil Z počátku v ní byly především látky, protože si matky šily oblečení na děti sami. Během války ale plátna nahradily papírové ložní pokrývky a zavinovačky. V 50. letech již začal nárůst konfekce, v dalších letech již z nového elastického materiálu. V roce 1968 se objevil poprvé spací pytel, o rok později také jednorázové pleny. Na přelomu tisíciletí je ale opět vystřídaly klasické látkové pleny.

Každým rokem se ale obsah odlišuje, např. podle barev lze poznat, v kterém roce se dítě narodilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Contact Form Powered By : XYZScripts.com