Jak správně třídit papír a vlnitou lepenku

Papír a vlnitá lepenka z kartónových krabic jsou nejčastěji tříděné suroviny. Je to odpad, kterého lidé vyprodukují nejvíce ze všech. Papírový odpad je velmi dobře recyklovatelný. Zpracování vytříděného papíru je výrazně ekologičtější, než výroba nového papíru ze surového dřeva. Použitím jedné tuny recyklovaného papíru ušetříme asi 15 stromů v lese. Recyklovaný papír však není vhodné používat například do tiskáren, z důvodu jeho větší prašnosti, což může Vaši tiskárnu nenávratně poškodit.

 

Jak papír třídit?

V blízkosti Vašeho bydliště jistě najdete hned několik modrých kontejnerů určených pro sběr papíru a vlnité lepenky z krabic. Do těchto kontejnerů můžete ukládat kancelářský papír, noviny, reklamní letáky, lepenku a kartónové krabice. Naopak do nich nepatří voskový papír, obvazy, papírové kapesníky a směs papíru a jiných materiálů. Z vyhozených časopisů a novin nemusíte odstraňovat kovové sponky, při třídění je papír rozemlet a kovové částečky jsou separovány magnetem.

 

Jak se papír dál upravuje?

Po svezení papíru ze sběrných kontejnerů putuje vše na dotřiďovací linku, kde se oddělí odpad, který mezi papír nepatří. Poté se papír namočí a dojde tak k jeho rozvláknění, přičemž se separují lepící pásky, nitě a podobně. Po hrubém dotřídění se použijí tzv. deinking procesy při kterých se odstraní barviva, pigmenty a plnidla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Contact Form Powered By : XYZScripts.com